Dzień Patrona – 120 rocznica śmierci Brata Witalisa – Wojciecha Lei

Powiększ obrazUczniowie podczas występu na scenie

15 grudnia 2021 r. obchodziliśmy Dzień Patrona naszej szkoły – brata Witalisa – Wojciecha Lei w 120 rocznicę jego śmierci.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym w Podczerwonem. Odprawił ją kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel, a także byli proboszczowie ks. Józef Bizoń, ks. Jan Kubiś, obecny proboszcz ks. Marek Łabuzek oraz absolwent naszej szkoły ks. Michał Iwan.

Po mszy św. zaproszeni goście oraz uczniowie i rodzice udali się do szkoły. Na początku wszystkich zebranych powitała p. dyrektor Monika Czapla. Przypomniała postać naszego patrona oraz opowiedziała o tym, w jaki sposób dzieci i młodzież naszej szkoły starają się go naśladować. Przedstawiła najważniejsze działania Szkolnego Wolontariatu. Głos zabrali także zaproszeni goście: sekretarz Gminy Czarny Dunajec p. Michał Jarończyk, dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego w Czarnym Dunajcu p. Iwona Wontorczyk, Przewodniczący Rady Gminy Czarny Dunajec p. Tadeusz Czepiel oraz wizytator p. Bronisław Stoch.

Kolejnym punktem obchodów był występ przygotowany przez uczniów naszej szkoły. Klasy młodsze, wraz z p. Moniką Bielak, przedstawiły bajkę o Szewczyku Dratewce. Z bajki tej płynie pouczający morał, że dobro zawsze powraca i warto pomagać innym. Uczniowie klas starszych, przygotowani przez p. Danutę Skorupę, wyjaśnili, na czym polega idea wolontariatu, w jaki sposób można pomagać i jakie korzyści z pomocy innym czerpią sami wolontariusze.

Na zakończenie części artystycznej każdy gość otrzymał upominek: pierniczki oraz kartki świąteczne – wszystko przygotowane własnoręcznie przez uczniów naszej szkoły.

Z okazji Dnia Patrona p. Władysława Maśnica przygotowała wystawę pokazującą dyrektorów, nauczycieli oraz absolwentów z bogatej historii naszej szkoły.

Podane zostały także wyniki konkursów organizowanych w ramach obchodów Dnia Patrona: konkursu plastycznego oraz plastyczno – literackiego. Nagrody dla zwycięzców oraz wyróżnionych przekazane zostały obecnym dyrektorom.

Podczas uroczystości nastąpił finał akcji charytatywnej „Skarpety i rękawiczki dla bezdomnych”. Zebrane w naszej szkole dary zostały przekazane obecnym na uroczystości siostrom Albertynkom. Dziękujemy wszystkim szkołom, które włączyły się w tę akcję. Coraz więcej szkół dołącza się do zbiórki. Dziękujemy.

Uroczystość nie mogłaby się odbyć bez sponsorów, którzy wspierają naszą szkołę. Oto oni:
– Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec
– Koło Łowieckie im. „Sabały” w Zakopanem
– Koło 83 Podczerwone Związku Podhalan w Chicago
– Bolesław Jarończyk z USA
– Jan Tatar z USA
– Blach-Bud Józef Zborowski
– Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu, prezes Krystian Jarończyk
– „Dworek za Gościńcem” Sylwia i Krzysztof Bafia
– Chochołowskie Termy
– „Karczma na Rogu”- Tomasz Miętus
– Restauracja „Dziki Byk”
– Lombard Grosik- Sylwia i Sławomir Bocoń
– Centrum Handlowe Lenart- Józef Lenart Podczerwone
– Ks. proboszcz Marek Łabuzek
– „Chochołowskie domki”- Katarzyna Polaczek
– „Bar góralski u Hani” Anna Obrochta
– Wypożyczalnia rowerów u Bachledy, Andrzej Bachleda
– Wojciech Bachleda
– Kwiaciarnia „Cyperus” Grażyna i Wojciech Jarończyk
– Janina Marusarz
– Firma Kalbud Robert Pieróg
– Stanisław Styrczula
– Sklep Rolniczo-Techniczny „Garbi-Rol”
– Piekarnia – Cukiernia Ciągwa
– Drukarnia Kazimierz Fit
– Komisja Lasowa wsi Podczerwone
– Komisja Lasowa wsi Koniówka
– Firma „Drzewkarcz” Karol i Józef Karcz
– darczyńcy pragnący pozostać anonimowi

Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Podziękowania należą się także wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację Dnia Patrona.