Hotel dla owadów

Powiększ obrazHotel dla pszczół

Niedawno na terenie naszej szkoły zainstalowaliśmy hotel dla owadów zapylających i domek dla motyli, który został pomalowany przez Jasia – ucznia klasy 6. W tajemniczym miejscu, tam gdzie słońce świeci najwcześniej, domki czekają na swoich nowych lokatorów. 🌞 Zachęcamy do dyskretnego obserwowania owadów. 🐝🦋

Drodzy uczniowie! Pamiętajcie, by nie niszczyć hoteli, ani nie zakłócać spokoju tych pożytecznych stworzeń.

Powodów, dla których warto umieścić domki dla owadów, jest wiele. W naturze owady najczęściej gnieżdżą się w szczelinach, pod kamieniami, w stosach gałęzi czy liści, w pobliżu materii organicznej i z dala od potencjalnych drapieżników.

Domek dla owadów, to imitacja naturalnego siedliska owadów, struktura składająca się z różnych materiałów naturalnych i pochodzących z recyklingu, gdzie owady mogą bezpiecznie gniazdować i przeżyć zimę, będąc zahibernowanymi wewnątrz budowli. Jedne są bardziej dekoracyjne, stylowe, inne bardziej naturalne, spełniające swoją funkcję. Konstrukcja ta może być wszelkiego kształtu i rozmiarów z elementami dopasowanymi do potrzeb wielu populacji owadów. Bardzo istotne, aby jak najbardziej zróżnicować jej budowę.

Dla pszczół najlepsze będą puste w środku tyczki bambusowe, chrząszcze chętniej zaś zasiedlą drewniany pień z wydrążonymi otworami. Można też kupić gotowe ule i gniazda do hodowli murarki ogrodowej.

Motyle to chyba najpiękniejsze i najbardziej różnorodne pod względem gatunkowym owady. W samej Polsce żyje około 170 tysięcy gatunków tych bajecznie kolorowych stworzeń. Jednak przez działalność człowieka wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem. Z powodu braku różnorodności roślinności w lasach i na polach uprawnych motyle szukają schronienia na dzikich łąkach i w przydomowych ogrodach. Aby motyle na stałe zagościły w ogrodzie, należy zapewnić im odpowiednie warunki również zimą. W tym celu warto kupić lub zbudować domek dla motyli. Latem posłuży on jako schronienie przed deszczem i wiatrem, a w okresie hibernacji stanie się bezpiecznym miejscem, w którym będą one mogły przetrwać ten trudny czas. Klasyczny domek dla motyli zazwyczaj wykonany jest z drewna.

Jest to wąska budka z podłużnymi otworami wlotowymi umieszczonymi na jej przodzie.

Mamy nadzieję, że w naszych hotelach zadomowią się pożyteczne owady. Będzie je wabić kwietna łąka zasiana niedawno przez klasę 1. 🌺🌸🌼🌻🌾☘️🌞