III Ogólnopolski konkurs „Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”

Powiększ obrazLekcja o Paderewskim

Uczniowie klasy 2 przystąpili do III Ogólnopolskiego Konkursu„Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”, organizowanego przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty wraz z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie, w kategorii Kreator sztuki.

Zadaniem konkursowym w I etapie było przeprowadzenie zajęć dotyczących życia i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego, a następnie przesłanie relacji zawierającej krótki opis przeprowadzonych zajęć.

Uczniowie poznali postać Paderewskiego, jego życie, twórczość, a także działalność koncertową i polityczną.

Celem konkursu jest m.in.:

propagowanie i przybliżenie uczniom sylwetki Ignacego Jana Paderewskiego,

zainteresowanie pięknem twórczości kompozytora, niezwykłym życiem, godną naśladowania postawą, wrażliwością estetyczną,

uświadomienie wagi poświęcenia i permanentnej determinacji w dążeniu do odzyskania niepodległości Polski i jej utrzymaniu,

kształtowanie w młodzieży takich wartości jak wolność i patriotyzm,

rozbudzenie wrażliwości na piękno muzyki kompozytora i dostrzeżenie jej ponadczasowych wartości artystycznych.