Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Święto to ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya (1901-1966), jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci. 🧜‍♀️🧞‍♂️🧚‍♀️

Dlatego dziś w naszej szkole pojawiło się wielu niecodziennych gości: bajkowe postacie. Oczywiście były to przedszkolaki i dzieci z klas 1 – 3, a wszyscy przebrani za swoich ulubionych bohaterów.
Niespodzianką dla dzieci było pojawienie się Czerwonego Kapturka. Tą postacią z baśni okazała się nasza Pani Dyrektor Monika Czapla, która przeczytała wszystkim swoją ulubioną bajkę — o Czerwonym Kapturku. Dzieci bardzo uważnie słuchały czytanego tekstu, na koniec przedstawiały swoje propozycje zakończenia bajki, a także wyciągnęły wnioski z usłyszanej historii i pięknie sformułowały pouczający morał. Na koniec otrzymały słodki poczęstunek.

Przy okazji święta bajek, pani dyrektor wręczyła uczniom klasy 1 Wyprawkę Czytelniczą otrzymaną od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach kampanii „Mała książka — wielki człowiek”.

Celem tej akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci, zachęcenie najmłodszych do częstego sięgania po książki i regularnego czytania samodzielnego oraz z udziałem najbliższych — rodziców, dziadków i nauczycieli.

Pakiet dla pierwszaków zawierał:
1. książkę „Pierwsze abecadło” – jest to antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych (m. in. M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, A. Fredry, J. Twardowskiego, D. Terakowskiej w opracowaniu wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej).
2. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszurę, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów.
3. Kreatywny alfabet — plakat z literami do wycinania, wspomagający naukę czytania.