Nauka o Pawle Edmundzie Strzeleckim

Powiększ obrazUczniowie klasy drugiej podczas lekcji o Pawle Edmundzie Strzeleckim

Uczniowie klasy 2, podczas zajęć rozwijających zainteresowania, poznają sylwetki zasłużonych Polaków.

Wśród poznanych postaci jest Paweł Edmund Strzelecki — podróżnik, badacz, odkrywca i filantrop. Szczególnie znana jest jego praca poświęcona Australii. 🐨🦘🐏🇦🇺

Poznając tego wybitnego Polaka, uczniowie z drugiej klasy uczcili patrona bieżącego roku!
Na patrona roku 2023 Sejm RP wybrał bowiem m.in. Pawła Edmunda Strzeleckiego.

W 2023 r. przypada 150. rocznica śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego. Był on wybitnym badaczem, podróżnikiem, odkrywcą i filantropem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych – napisali posłowie w uchwale. Jego podróż dookoła Ziemi rozpoczęła się w 1834 r. Najpierw badał tereny dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku – nad jeziorem Ontario odkrył do dziś eksploatowane złoża rud miedzi. Kolejne badania prowadził w Ameryce Południowej: w Brazylii, Urugwaju i Chile. Kolejnymi eksplorowanymi przez Pawła Edmunda Strzeleckiego rejonami były Polinezja i Hawaje oraz Australia, Nowa Zelandia i Tasmania. Tam również dokonał wielu odkryć: badał Wielkie Góry Wododziałowe, a najwyższy szczyt kontynentu australijskiego nazwał Mount Kościuszko, na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r. Odkrył i nazwał także najżyźniejszy rejon rolniczy Australii – Gippsland. Po powrocie do Europy w 1843 r. opublikował wyniki swoich badań.

Ostatecznie osiadł w Zjednoczonym Królestwie, gdzie został członkiem prestiżowych towarzystw naukowych, angażował się także w działania dobroczynne, m.in. działając na rzecz dożywiania dzieci w okresie Wielkiego Głodu w Irlandii.

Na pewno nie będzie to jedyny sposób uczczenia Pawła Strzeleckiego w naszej szkole.

>>>GALERIA ZDJĘĆ<<<