Ortolandia 2022 o Pióro Wójta Gminy Czarny Dunajec

Powiększ obrazWszyscy uczestnicy konkursu

11 maja 2022 r. odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny „Ortolandia” o Pióro Wójta Gminy Czarny Dunajec”, organizowany przez naszą szkołę już od wielu lat.

Pomysł na zorganizowanie baśniowej Ortolandii w naszej szkole urzeczywistnił się w roku 2004. Spełnił się zamiar zorganizowania rywalizacji ortograficznej, ale w konwencji odbiegającej od tradycyjnej formuły konkursów. Pojawiły się więc fantastyczne postacie, a teksty dyktand przenosiły w krainę baśni. Wówczas też podjęliśmy współpracę z PPWSZ. W kolejnych latach każdemu z dyktand przyświecała inna tematyka, a teksty pochodziły z różnych źródeł. Tegoroczny konkurs dedykowaliśmy przyjaciołom z naszej szkoły, to jest Związkowi Podhalan Północnej Ameryki. Wiele im zawdzięczamy, również elementy wystroju, które można było podziwiać podczas konkursu.

Dziś obecni byli: Wójt Gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski, który objął honorowy patronat nad konkursem, wizytator małopolskiego kuratorium oświaty – pan Bronisław Stoch, pani redaktor Beata Zalot – autorka dyktanda konkursowego, pani dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego w Czarnym Dunajcu – Iwona Wontorczyk, przewodnicząca Gminnej Komisji Oświaty i jednocześnie czynny nauczyciel naszej szkoły– pani Zofia Kierkowska, dyrektorzy szkół, nauczyciele – opiekunowie uczestników konkursu oraz oczywiście uczniowie biorący udział w zmaganiach.

Nasz konkurs nie mógłby się odbyć bez wsparcia ze strony sponsorów, za co wyrażamy głęboką wdzięczność.

Sponsorzy tegorocznej edycji Ortolandii:

• Gmina Czarny Dunajec
  • Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu
  • Koło 83 Podczerwone Związku Podhalan Ameryki Północnej
  • Biuro projektowe Bednarz Architektura
  • Drukarnia Krafit. Kazimierz Fit
  • Firma Lavard. Maria i Marcin Gacek
  • Sławomir Czerwiński Mieszalnia Farb i Lakierów
  • Chochołowskie Domki. Katarzyna Polaczek
  • Budzińscy Warzywa Owoce
  • Bolesław Jarończyk. Polmex
  • Katarzyna Chlebek. Navigapol Inc
  • Jan Tatar- J-T Construction
  • Piekarnia “Domino” Czarny Dunajec- Jan Gluc
  • Kwiaciarnia “Cyperus” Grażyna i Wojciech Jarończyk, Janina Marusarz- florystka z Kwiaciarni “Cyperus”
  • Wypożyczalnia Rowerów u Bachledy- Podczerwone
  • Piekarnia Cukiernia Ciągwa Jan Krystyna Stare Bystre
  • Delikatesy Centrum
  • Stacja Podczerwone
  • Centrum Kultury i Promocji w Czarnym Dunajcu

Oto wyniki tegorocznej ORTOLANDII:

W grupie wiekowej kl. I-III:
I miejsce: Lena Kwak – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 SPSK im. św. Andrzeja Boboli w Starem Bystrem
II miejsce: Gabriela Michalik – Szkoła Podstawowa w Czarnym Dunajcu
III miejsce: Aleksandra Lenart – Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Piekielniku
Wyróżnienie: Paulina Kołodziej – Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Pieniążkowicach

W grupie wiekowej kl. IV-VI:
I miejsce: Amelia Domagała – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem
II miejsce: Justyna Książkiewicz – Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Odrowążu
III miejsce: Andrzej Turski – Szkoła Podstawowa im. Brata Witalisa-Wojciecha Lei w Podczerwonem
Wyróżnienie: Urszula Cwynar – Szkoła Podstawowa w Czarnym Dunajcu

W grupie wiekowej kl. VII-VIII:
I miejsce: Weronika Kmin – Szkoła Podstawowa im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie
II miejsce: Martyna Majchrowicz – Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Odrowążu
III miejsce: Natalia Strama – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Jana Pawła II SPSK w Starem Bystrem
Wyróżnienie: Rafał Duraj – Szkoła Podstawowa im. Brata Witalisa-Wojciecha Lei w Podczerwonem

Poziom był niezwykle wysoki, dlatego wielkie gratulacje należą się wszystkim uczestnikom i ich opiekunom. GRATULUJEMY

Podczas oczekiwania na wyniki konkursu, zgromadzeni goście mogli posłuchać bardzo ciekawej prezentacji pani redaktor Beaty Zalot na temat kontaktów z Polonią amerykańską i licznych podróży do Stanów Zjednoczonych.
Kolejną atrakcją był występ naszych uczniów z Zespołu Góralskiego „Śleboda”, który działa przy Związku Podhalan Podczerwone- Koniówka.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego konkursu.

Zapraszamy za rok 😀

Więcej zdjęć: