Podróże palcem po mapie – Gniezno

Dziś klasę 3 odwiedził pan Marcin Budzyński – wujek Zuzi Naglak. Pan Marcin jest z Gniezna i właśnie o tym mieście opowiadał dzieciom. Przedstawił także prezentację i piękne pamiątki.

Z powstaniem Gniezna wiąże się znana legenda „O Lechu, Czechu i Rusie”. Dzieci miały okazję ją sobie przypomnieć. Na ciekawej prezentacji można było także zobaczyć najważniejsze zabytki i atrakcje Gniezna: Katedrę Gnieźnieńską, Drzwi Gnieźnieńskie, Muzeum Początków Państwa Polskiego. Pan Marcin opowiedział także o ważnych wydarzeniach i postaciach związanych z tym miastem: o Chrzcie Polski, św. Wojciechu, który jest patronem Gniezna i o królach Polski koronowanych w Gnieźnie.

Dzieci miały także możliwość zobaczyć filmiki o Katedrze Gnieźnieńskiej oraz Trakcie Królewskim. Atrakcją dla dzieci są rzeźby królików ustawione na Trakcie Królewskim – można to było zobaczyć filmie „Goń królika”.

Gość zapoznał także uczniów z gwarą poznańską. Po obejrzeniu filmiku na ten temat dzieci miały za zadanie przetłumaczyć zdanie napisane w tej gwarze.

Po tym spotkaniu każde dziecko otrzymało w prezencie: magnesy z Gniezna, pocztówki ze zdjęciem Drzwi Gnieźnieńskich i relikwiami św. Wojciecha.

Dziś – 5 listopada są także urodziny Zuzi. Z tej okazji cała klasa zajadała się pucharkami oreo i napojami, które przyniosła mama jubilatki. A Zuzi wszyscy życzyli STO LAT.🎂
Dołączamy się do życzeń: STO LAT, STO LAT NIECH ŻYJE, ŻYJE NAM….🎼