Podziękowanie za czynny udział w Narodowym Czytaniu

Powiększ obraz

Właśnie dotarła do nas przesyłka z Kancelarii Prezydenta RP z pismem od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy Agaty Kornhauser – Dudy oraz egzemplarzem powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Książka zawiera autografy Pary Prezydenckiej. Jest to podziękowanie dla naszej szkoły za czynny udział w Narodowym Czytaniu. W tym roku wybrano dzieło Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

#NarodoweCzytanie

>>>GALERIA ZDJĘĆ<<<