W naszej szkole dziś świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia.
Wielu uczniów: małych i dużych przyniosło swoje ukochane maskotki. 🐻🧸🧸🧸
Szczęśliwe dzieci uchwyciliśmy na zdjęciach 😍
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Święto zostało ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia.
Od 1902 roku pluszowe misie szybko podbiły serca dzieci na całych świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek. Równie szybko podbiły też rynek księgarski i filmowy, stając się kultowymi bohaterami bajek.
W Wielkiej Brytanii ogromną popularność zyskał Kubuś Puchatek, w Stanach Zjednoczonych Miś Yogi, natomiast w Polsce Miś Uszatek. Sława tych miśków przekroczyła granice krajów, z których pochodzą.
Istnieje legenda, która głosi, że ten milusiński przyjaciel wszystkich maluchów narodził się 119 lat temu w USA jako Teddy Bear. Swój wkład w powstanie pluszowego misia ma prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt. W 1902 roku uczestniczył on w polowaniu, podczas którego jeden z jego towarzyszy postrzelił małego niedźwiadka.
Prezydent USA nie zgodził się wówczas na odstrzelenie rannego zwierzęcia. „The Washington Post” opublikował rysunek, który upamiętnił to wydarzenie. A wizerunek misia opublikowany w gazecie stał się inspiracją dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchona, który zaczął produkować podobne pluszowe misie. Na cześć prezydenta USA nazwano je „Teddy Bear” (Teddy to skrót od imienia Theodore, które nosił Roosevelt).
Prawda może być jednak zgoła inna. W 1880 roku w Giengen an der Brenz Margarete Steiff założyła swój zakład krawiecki. Poza usługami krawieckimi Steiff sprzedawała poduszeczki do igieł w kształcie słonika. Okazało się jednak, że krawieckie akcesoria pokochały także dzieci i z czasem w zakładzie krawieckim zaczęto szyć pluszowe maskotki, także w kształcie misia. W 1902 roku Richard Steiff, bratanek Margarete zaprojektował pierwszego na świecie misia z ruchomymi kończynami (model Bär 55 PB). Wkrótce pluszowy miś został
zaprezentowany na targach w Lipsku i od tego czasu jego popularność stale rośnie. A legenda związana z prezydentem USA tylko pomogła mu w światowej karierze.