Wycieczka do Krakowa w ramach programu MEN „Poznaj Polskę”

Dziś odbyła się wycieczka klas 1 – 3 w ramach programu MEN „Poznaj Polskę”.

Dzieci najpierw pojechały do Tyńca, gdzie znajduje się zabytkowy klasztor oo. benedyktynów. Tam odbyły się warsztaty na temat powstawania książek. Można było zapoznać się z dawnymi rodzajami pisma, dowiedzieć, na czym pisano przed wynalezieniem papieru. Dzieci miały niepowtarzalną okazję dotknąć papirus i „kartkę” ze skóry, a także wyryć swoje imię na tabliczkach z woskiem oraz napisać tekst ptasim piórem.

Zwiedziliśmy także klasztor oraz kościół. Zobaczyliśmy prawdziwe skryptorium, gdzie dawno temu przepisywano księgi.

Po pysznym obiedzie w restauracji z widokiem na Wawel udaliśmy się do Katedry na wzgórzu wawelskim. Wraz z panią przewodnik zobaczyliśmy wnętrze świątyni, poszliśmy na wieżę, gdzie jest Dzwon Zygmunta, zwiedziliśmy groby królewskie, a także dziedziniec z krużgankami. Na koniec pobytu na Wawelu zatrzymaliśmy się przy słynnym smoku wawelskim. Potem ul. Kanoniczą udaliśmy się w stronę Rynku Głównego.

Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie sukiennic oraz Kościoła Mariackiego, podziwianie ołtarza Wita Stwosza oraz wysłuchanie hejnału z wieży mariackiej.

To była bardzo intensywna i interesująca wyprawa.

fot. Danuta Skorupa