Wycieczka do Wieliczki i do klasztoru Albertynów

Powiększ obrazZdjęcie grupowe uczniów w kopalni soli w Wieliczce

Uczniowie z klas 3-8 oraz nauczyciele naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Wieliczki i do Krakowa. 🚌

W Wieliczce zwiedzili Kopalnię Soli, podążając za przewodnikiem trasą turystyczną. Zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na listę UNESCO w 1978 roku jako jeden z pierwszych 12 obiektów na świecie. ⛏⚒

Trzy-kilometrowa trasa turystyczna wiedzie przez kilka z 20 dużych komór, udostępnionych do zwiedzania na głębokościach od 64 do 135 metrów. Wielicka kopalnia ma 9 poziomów, z których pierwszy – poziom Bono – leży na głębokości 64 metrów, zaś ostatni na głębokości 327 metrów. Jako wejście do kopalni służy szyb Daniłowicza.

Następnie grupa udała się do znajdującej się nieopodal Tężni Solankowej.

Wybudowana w 2014 roku wielicka tężnia, o powierzchni 7500 metrów kwadratowych, to największy tego typu obiekt na południu Polski. Położona tuż obok Kopalni Soli „Wieliczka”, przypominająca średniowieczny zamek, przyciąga turystów przede wszystkim ze względów zdrowotnych i rekreacyjnych. Powstający w niej solny aerozol jest uważany za jedną z najlepszych naturalnych kuracji dla osób z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych oraz jeden ze sposobów na wzmocnienie systemu immunologicznego. Przebywanie w tężni oczyszcza drogi oddechowe, dlatego regularnie powinni ją odwiedzać alergicy, pacjenci z nieżytami nosa i krtani, zapaleniem oskrzeli, stanami zapalnymi zatok przynosowych i po przebytych ostrych infekcjach dróg oddechowych. Wizytę w tężni zaleca się także osobom zdrowym, szczególnie narażonym na zanieczyszczenie powietrza. Wyjątkowy mikroklimat w tym miejscu pozwala się także odprężyć, zrelaksować i odzyskać energię.

Po wizycie w słonecznej Wieliczce turyści ruszyli do Krakowa. Odwiedzili tam miejsca związane z osobą patrona naszej szkoły – brata Witalisa. Pojawili się w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Albertynek oraz Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta. Tam wysłuchali ciekawej opowieści siostry Michaeli, a także obejrzeli wystawę poświęconą działalności Sióstr Albertynek oraz Bratu Albertowi.

Udali się także do przytuliska prowadzonego przez Braci Albertynów. O ich codziennej pracy opowiadali bracia Alojzy i Hieronim.

Dzięki tej wizycie uczniowie mogli zobaczyć miejsca, w których bywał brat Witalis oraz zrozumieć, czym zajmował się nasz patron.

Więcej zdjęć na stronie: https://www.facebook.com/sppodczerwone/posts/pfbid0gyfgHr6C7cYFJAdKK1NBu3ijnk6qGQHTJFNtXWhXmy9J7h793UryBib7SUiNEBp2l