12. edycja Narodowego Czytania

Nasza szkoła przystąpiła do 12. edycji Narodowego Czytania, do którego co roku zaprasza Para Prezydencka.

Do tegorocznej akcji wybrano powieść Elizy Orzeszkowej ” Nad Niemnem”.

14 września uczniowie klas starszych zebrali się, by wspólnie wysłuchać fragmentów dzieła, czytanych przez:

Panią dyrektor Monikę Czaplę,

panią Katarzynę Pilch – bibliotekarza z Publicznej Biblioteki w filii Podczerwone,

panią Annę Ziębę – mamę naszych uczniów i sekretarza szkoły,

panią Teresę Duraj – enerytowaną nauczycielkę,

panią Dorotę Watychę – mamę naszych uczniów.

Dziękujemy za zaangażowanie w tę wartościową akcję.

Spotkanie zorganizowały panie Joanna Rocha i Halina Mitoraj. Dziękujemy.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.

#NarodoweCzytanie2023