Ortolandia 2023

Powiększ obrazOrtolandia 2023

11 maja odbył się XIX Gminny Konkurs Ortograficzny ORTOLANDIA 2023 „O Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Czarny Dunajec”, który organizuje nasza szkoła.

Do Podczerwonego zjechali się miłośnicy poprawnej polszczyzny ze szkół z terenu naszej gminy wraz z opiekunami. Po powitaniu uczestników zmagań oraz zaproszonych gości przez panią dyrektor Monikę Czaplę wszyscy udali się do sal według swoich kategorii, by napisać dyktando.

Nasi goście:

– Burmistrz Miasta i Gminy Czarny Dunajec, pan Marcin Ratułowski,

– autor tegorocznego dyktanda i prelekcji podróżnik pan Marek Tomalik.

– dyrektor GZO w Czarnym Dunajcu – pani Iwona Wontorczyk,

– kierownik administracyjny CKiP w Czarnym Dunajcu – pani Władysława Wacławiak.

– pani Dorota Hreśka- referent ds. promocji i turystyki Urzędu Miasta i Gminy Czarny Dunajec,

– dyrektorzy i opiekunowie szkół biorących udział w konkursie.

Tematem tegorocznej ORTOLANDII był znany polski podróżnik, badacz i filantrop Paweł Edmund Strzelecki, który jest także jednym z patronów roku 2023 ogłoszonym przez Sejm RP. Autorem dyktanda został podróżnik i dziennikarz Marek Tomalik. W czasie oczekiwania na wyniki przedstawił on także opowieść o Pawle Edmundzie Strzeleckim, Australii i swoich podróżach.

Wyniki ortograficznych zmagań:

W grupie wiekowej klas 1-3:

I miejsce: Wojciech Rosiek ze Szkoły Podstawowej w Czarnym Dunajcu

II miejsce: Gabriela Chmiel z Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK z Oddziałami Integracyjnym w Czerwiennem

III miejsce: Zuzanna Głąb z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 SPSK im. św. Andrzej Boboli w Starem Bystrem

wyróżnienie: Piotr Kataniak ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Odrowążu

W grupie wiekowej klas 4-6:

I miejsce: Dorota Karwaczka z Publicznej szkoły Postawowej SPSK im. Jana Pawła II w Starem Bystrem

II miejsce: Stanisław Wetula ze Szkoły Postawowej im. Powstańców Chochołowskich z Chochołowa

III miejsce: Amelia Domagała ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem

wyróżnienie: Andrzej Turski ze Szkoły Podstawowej im. Brata Witalisa – Wojciecha Lei w Podczerwonem

W grupie wiekowej klas 7-8:

I miejsce: Rafał Duraj ze Szkoły Podstawowej im. Brata Witalisa – Wojciecha Lei w Podczerwonem

II miejsce: Martyna Majchrowicz ze Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Odrowążu

III miejsce: Martyna Dyrcz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Cichem

wyróżnienie: Aleksandra Grela ze Szkoły Podstawowej w Czarnym Dunajcu

Wszystkim laureatom praz ich opiekunom serdecznie gratulujemy!

Podczas ORTOLANDII scenę i szkolne korytarze zdobiły dekoracje przygotowane przez uczniów naszej szkoły.

Nawiązywały do podróży dookoła świata. Każda klasa przygotowała ekspozycję na temat wybranego kontynentu:

klasy 1-3 Europy

klasa 4 Australii

klasa 5 Afryki

klasa 6 Ameryki Południowej

klasa 7 Ameryki Północnej

klasa 8 Azji.

Uroczystość nie mogłaby się odbyć, gdyby nie pomoc rodziców oraz sponsorów.

Dziękujemy serdecznie rodzicom naszych uczniów i Radzie Rodziców.

Dziękujemy sponsorom. A są to:

– Urząd Miasta i Gminy Czarny Dunajec z burmistrzem panem Marcinem Ratułowskim

– Centrum Kultury i Promocji Czarny Dunajec

– Lombard Grosik – Sylwia i Sławomir Bocoń

– Blach- bud Józef Zborowski

– Firma Drzewkarcz – Karol i Józef Karcz

– Budowa domów z bali – Jan Miętus

– Centrum, Handlowe Lenart – Józef Lenart Podczerwone

– „Chochołowskie domki” – Katarzyna Polaczek

– Piekarnia Domino – Jan Gluc

– Firma Lavard – Maria i Marcin Gacek

– Drukarnia Krafit – Sylwia i Kazimierz Fit

– „Bar góralski u Hani” – Anna Obrochta

– Kwiaciarnia „Cyperus” – Grażyna i Wojciech Jarończyk

– Janina Marusarz

– „Budzińscy warzywa i owoce” – Sylwia i Piotr Budzińscy

oraz anonimowi darczyńcy.

Dziękujemy także Samorządowi Szkolnemu oraz wszystkim pracownikom szkoły.

Pani Monika Bielak i pani Joanna Rocha, które są głównymi organizatorkami tegorocznej ORTOLANDII, otrzymały dyplom z podziękowaniami od pani dyrektor.

Zapraszamy za rok do Podczerwonego na jubileuszową – XX Ortolandię.