Wycieczka do skansenu w Zubrzycy

Powiększ obrazUczniowie w skansenie - zdjęcie grupowe

Uczniowie klas 1-3 pojechali dziś na wycieczkę do Zubrzycy. Znajduje się tam skansen — Orawski Park Etnograficzny, w którym organizowane są ciekawe warsztaty. Dzieci wzięły udział w lekcji „Od ziarenka do bochenka” oraz „Jak to ze lnem było”.

Uczniowie dowiedzieli się, skąd bierze się mąka na chleb. Każdy próbował wymłócić zboże za pomocą cepa, potem mleć ziarna, mieszać ciasto (w rytm piosenki „Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba”), a następnie zjeść przygotowane z tego ciasta moskole. Były pyszne 😋.

Podczas lekcji o lnie, dzieci samodzielne przygotowywały lniane włókna. Była to bardzo ciężka praca, ale efekt był tego wart. Na koniec zajęć każdy zabrał ze sobą do domu przygotowany przez siebie pęczek lnu, przewiązany samodzielnie zrobionym sznurkiem.

Więcej zdjęć na stronie: www.facebook.com/sppodczerwone/posts/pfbid02XoKgCsA3pd5oGS63eg338X4Yc4AU61jA47s2teUSHG5aondNs6kBgbeqMWqfSfAel